Παρασκευή, 05 Αυγούστου 2022 20:23
Λαϊκό, της Όλιας Λαζαρίδου, από το fb
Επιλέγων ή Συντάκτης Λάκης Ιγνατιάδης![attikon rantza](/images/stories/ignalak10/attikon_rantza.jpg)
Ο ηλιος μπαινει απο τα σκονισμενα τζαμια στο δωματιο .Τσουρουφλιζει τις ακρες απο τα τσινορα, τις ακρες απ τα λευκα σεντονια. Καλοκαιρι τα σωματα ιδρωνουν.
Τα σωματα
Να φερεις εδω μεσα τη θαλασσα .
Εδω.Το μπορεις;
Εχω σκυψει στ' αυτι της και κανω τον ηχο του γλαρου, κανω τον ηχο των κυματων που σκανε στην ακρογιαλια, τον ηχο της πετρας οταν τη ριχνεις απο μακρια και κανει ψαρακια.Θελω να εξασκηθω αυριο να της κανω και τον αλλο ηχο, τον πιο δυσκολο, της σιωπης. Οταν βουιζουν τα τζιτζικια το μεσημερι. Θα καθησω πολυ κοντα στ' αυτι της και θα τον κανω.Θα ταξιδεψουμε κατω απ' τα λιοδεντρα, κατω απ' τ' αλμυρικια.
Καποιες στιγμες την αφηνω για λιγο, βγαινω εξω να καπνισω ενα τσιγαρο. Εξω. Στον χρονο της υγειας, εκει που τα πραγματα τσουλανε. Χωρις ορους φαρμακα συριγγες, στον απλετο χρονο. Που μετριεται. Με ωρες, μερες, εποχες. Αναρωτιεμαι τοτε-
Ποσο καλοκαιρι εχουμε ακομα, ποσο ξοδεψαμε ως εδω; Δεν θυμαμαι.
Η αγαπημενη μου στιγμη ειναι το απογευμα. Πλαγιο φως ακουμπαει απαλα το προσωπο της ,ακινητο στο μαξιλαρι και σβυνει καθε ιχνος πονου στο μετωπο και γυρω απ το στομα. Καθομαι ησυχα και παρατηρω τη λεπτη σταγονα σαλιου που κυλαει στην αριστερη ακρη των χειλιων. Μεχρι να δυσει ο ηλιος.
Κατηγορία
Άρθρα άλλων που μας άρεσαν
![Λάκης Ιγνατιάδης](/media/k2/users/1.jpg)
Λάκης Ιγνατιάδης
Ραβδοσκοπία ατζαμή
Τελευταία άρθρα από τον/την Λάκης Ιγνατιάδης
- Βέβαια, ομολογώ επίσης, ότι πάντα τα αισθήματά μου ήταν μοιρασμένα ανάμεσα στον τζίτζικα και τον μέρμηγκα, του Yorgos Kyriakopoulos, από το fb
- Η Τοπική Αυτοδιοίκηση σε οριακό σημείο, του Γιώργο Γαβρίλη, από το fb + 1 σταγονίσιο σχόλιο
- "Ιστορίες θάλασσας": Η νέα ιστοσελίδα του Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη ρίχνει φως στα βαθιά!
- Οι φορτισμένες αλήθειες του Σπύρου Γιανναρά για τον Χρήστο Βακαλόπουλο, από το fb
- Το επιτελικό κράτος σε μια μεγαλειώδη στιγμή του στο Αστυνομικό Τμήμα στη Δραπετσώνα, του Θωμά Σίδερη, από το fb