Πέμπτη, 14 Δεκεμβρίου 2023 04:38
ΘΑΛΗΣ+ΦΙΛΟΙ: Βίντεο από την εκδήλωση για τον Ρόμπερτ Οπενχάιμερ
Επιλέγων ή Συντάκτης Μανώλης Ροσμαράκης![thalis14](/images/stories/ignalak11/thalis14.jpg)
Πώς ένας ιδιοφυής επιστήμονας συμβάλει στη δημιουργία ενός ισχυρού όπλου μαζικής καταστροφής που απειλεί την ανθρωπότητα;
Με αφορμή την επανακυκλοφορία του βιβλίου που τιμήθηκε με το βραβείο Πούλιτζερ, «Ο Θρίαμβος και η Τραγωδία του Ρόμπερτ Oπενχάιμερ» των Kai Bird και Martin J. Sherwin (ΤΡΑΥΛΟΣ), και την προβολή της βιογραφικής ταινίας «Οπενχάιμερ», που σκηνοθέτησε ο Christopher Nolan, οι ομιλητές επιχειρούν να φωτίσουν της διαφορετικές όψεις της προσωπικότητας του «πατέρα της ατομικής βόμβας» στη δίνη μιας ταραγμένης εποχής.
Ο καθηγητής Ιστορίας Κώστας Κωστής, ο συγγραφέας και μαθηματικός Τεύκρος Μιχαηλίδης, και ο Ομότιμος Ερευνητής στο Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος» Γιώργος Φανουράκης προσεγγίζουν τον περιπετειώδη βίο του Οπενχάιμερ, επανεξετάζουν καίρια ερωτήματα γύρω από τον ρόλο των επιστημόνων στην πολιτική και στον πόλεμο, συζητούν για τη μεταμόρφωση του «δημιουργού» της ατομικής βόμβας σε υπέρμαχο του περιορισμού της αλόγιστης παραγωγής ατομικών όπλων.
Η περιπέτεια του Οπενχάιμερ δεν αφορά μόνο την αυγή της ατομικής εποχής και τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Είναι βαθιά συνυφασμένη με τις ιδεολογικές και γεωπολιτικές αναταράξεις που διαμόρφωσαν τη μακρόχρονη σύγκρουση του Ψυχρού Πολέμου και επηρεάζουν, μέχρι σήμερα, την πορεία του σύγχρονου κόσμου.
Κατηγορία
Βιντεάκια ωραία και δυνατά
Τελευταία άρθρα από τον/την Μανώλης Ροσμαράκης
- Θεραπεία όχι μόνο για την Αθήνα αλλά και για όλες τις πόλεις και τους δήμους της χώρας
- Δήμος Κερατσινίου Δραπετσώνας: Συλλογή Παυσίπονων φαρμάκων και τροφίμων μακράς διάρκειας στη θεατρική παράσταση "Με έλεγαν ΝΤΕΛΙΜΑΡΙΚΑ" στις 27.7
- Μεγάλη φωτιά σε υπαίθριο χώρο του ΟΛΠ στο Κερατσίνι και μπλακ άουτ διαρκείας στον Πειραιά
- Δεν πολυχωνεύω τα περιστέρια και τις δεκοχτούρες. Ιδίως αυτά που ζουν παρασιτικά στις πόλεις, του Yorgos Kyriakopoulos, από το fb
- 4 όροι της Ε.Ε. για τις επενδύσεις του ΟΛΠ και τα ανταποδοτικά τέλη 2024 του ΟΛΠ στους 4 παραλιμένιους δήμους